Drošības prasības medībās
Tematiskas nodarbības par drošības prasībām medībās.
Mednieks ar medību šaujamieroci un lielas enerģijas pneimatisko ieroci jebkuros apstākļos rīkojas kā ar pielādētu!
Ieroci pielādējot vai izlādējot, tā stobram jābūt vērstam uz augšu vai uz leju, jo pielādējot vai izlādējot ieroci pastāv nejauša šāviena risks. Pēc ieroča pielādēšanas to nodrošina, ja tas nav nepieciešams tūlītējam šāvienam.
Pielādējot ieroci, mednieks pārliecinās, vai stobra kanāls ir brīvs, jo šaujot tas var izraisīt stobra izpūtumu vai plīsumu.
Kāpjot medību tornī un nokāpjot no tā, kā arī pirms šķēršļa (piemēram, grāvja, žoga, strauta) pārvarēšanas vai iekāpšanas transportlīdzeklī ieroci izlādē.
Mednieks pirms šāviena pārliecinās, vai šaušanas virzienā neatrodas cilvēki, mājdzīvnieki, transportlīdzekļi, ēkas vai ceļi, pa kuriem pārvietojas cilvēki un transportlīdzekļi. Šos nosacījumus ievēro, arī tēmējot ar nepielādētu ieroci.
Medību šaujamieroci atļauts izmantot tikai šaušanai.
No diviem vai vairākiem stobriem šaut vienlaikus aizliegts.
Ja šaujot šāviens nenotiek, ieroci atļauts atvērt ne ātrāk kā pēc astoņām sekundēm.
Nedrīkst lietot ieroci ar tehniskiem defektiem.
Aizdomīgu patronu medībās izmantot nedrīkst.
Pielādētu ieroci otram pasniegt aizliegts!
Ar ieroci aizliegts medīt:
- Ja pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija pārsniedz 0,5 promiles
- Narkotisko, toksisko, psihotropo vai citu apreibinošo vielu ietekmē
Aizliegts turēt pirkstus uz abām medību šaujamieroča mēlītēm vienlaikus.
Ne velti medniekiem tiek atgādināts, ka medību drošības noteikumu katrs punkts rakstīts ar asinīm. Medību norises drošības noteikumi ir stingri.
Katrs medību dalībnieks ir atbildīgs par drošības prasību un medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu medībās.
Medību dalībnieki ievēro atbildīgās personas un medību vadītāja norādījumus.
Dzinējmedībās ieroci atļauts pielādēt, tikai nostājoties norādītajā vietā un tikai pēc tam, kad garām pagājuši citi medību dalībnieki. Medniekam, vienatnē lencot medījamo dzīvnieku, atļauts pārvietoties ar pielādētu ieroci.
Dzinējmedībās aizliegts piedalīties medību dalībniekiem, kuriem nav spilgtas krāsas apģērba vai viegli pamanāmu spilgtas krāsas apģērba elementu, kas no jebkura skatu punkta izceļas uz apkārtnes fona.
Medību platībā, kurā notiek dzinējmedības (turpmāk – masts), dzīšanas laikā un līdz masta dzīšanas beigu signāla saņemšanai medniekam ir aizliegts patvarīgi mainīt vai pamest norādīto atrašanās vietu. Dzinējiem pēc masta izdzīšanas jānostājas un jāstāv uz mednieku līnijas.
Dzinējmedību laikā pārbraucienos medību iecirkņa teritorijā medību šaujamieroci pārvadā izlādētu, bet tas var būt neiesaiņots.
Katram medniekam, atrodoties norādītajā vietā, jāzina mednieku līnijas izvietošanas virziens un blakus esošo mednieku atrašanās vietas.
Dzinējmedībās šaušana uz medījamo dzīvnieku atļauta mastā vai, ja medījamais dzīvnieks šķērsojis mednieku līniju, ārpus masta. Šaušanu mastā pārtrauc, ja reljefs vai mežaudze nenodrošina, ka šāviņš savā lidojumā neapdraud cilvēkus, ēkas vai transportlīdzekļus, kā arī tad, ja dzinēji atrodas tuvāk par 200 metriem no mednieku līnijas.
Dzinējmedībās dzinējiem jābūt spilgtas krāsas apģērbā vai viegli pamanāmiem spilgtas krāsas apģērbu elementiem, kas no jebkura skatu punkta izceļas uz apkārtnes fona.
Atļauts šaut tikai sektorā, kas nepārsniedz 70 grādu uz abām pusēm no perpendikula pret mednieku līniju mastā vai ārpus masta. Aizliegta šaušana pa mednieku līniju – lādiņš vai tā daļa nedrīkst lidot tuvāk par 15 metriem no mednieka. (skatīt attēlu).
Šaut uz medījamo dzīvnieku blakus stāvoša mednieka šaušanas sektorā atļauts tikai tad, ja blakus stāvošais mednieks jau ir izšāvis pa medījamo dzīvnieku.
Ieroci izlādē pirms aiziešanas no mednieka stāvvietas.
Bez medību vadītāja atļaujas aizliegts sekot ievainotam medījamam dzīvniekam.