Piecpadsmitā nodarbība
Piecpadsmitā nodarbība – Medības ar dzinējiem.
Medības ar dzinējiem ir populārs medību veids. Tās organizē un vada medību vadītājs. Medības tiek organizētas mastos, kas ir meža vai lauka gabals dzīvnieku medīšanai ar dzinējiem. Mastā uz vienas vai vairākām malām nostāda medniekus. Dzinēji uz citas masta malas veido ķēdi, kuru virzot cauri mastam tiek virzīti medījamie dzīvnieki mednieku virzienā. Medībās ar dzinējiem ierasta prakse ir izmantot medību suņus.
Medības ar dzinējiem atļautas no saullēkta līdz saulrietam no 1. oktobra līdz 31. martam, bet meža cūku dzinējmedības – līdz 31. janvārim.
Medību vadītājs medību ar dzinējiem norisi dokumentē medību pārskatā. Medību pārskatā tiek norādīti visi medību dalībnieki, atsevišķi reģistrējot medniekus un dzinējus.
Dzinējmedību laikā medniekam ir pienākums laikus paziņot medību vadītājam par medīšanas pārtraukšanu un atgriešanos medībās.
Dzinējmedībās medību vadītāja pienākumus ir tiesīga pildīt persona, kas saņēmusi medību vadītāja apliecību. Marķieris (ja tiek medīts limitēti medījamais dzīvnieks), medību pārskats un medību vadītāja apliecība dzinējmedību laikā atrodas pie medību vadītāja.
Dzinējmedības aizliegts organizēt bez medību vadītāja!
Par medību vadītāju dzinējmedībās var būt medību tiesību lietotāja norīkota persona, kura Valsts meža dienestā nokārtojusi zināšanu pārbaudi un saņēmusi medību vadītāja apliecību.
Uzsākt ievainota limitētā medījamā dzīvnieka izsekošanu dzinējmedībās atļauts pēc tam, kad medību vadītājs noskaidrojis katra šāviena rezultātu, Valsts meža dienesta izsniegtajā marķierī ierakstījis limitētā medījamā dzīvnieka ievainošanas datumu, ar viņa atļauju un ievērojot viņa norādījumus.
Medības ar dzinējiem ir populārākais medību veids. Tās tiek organizētas mastos, kas būtībā ir meža masīva daļa.
Mastā uz vienas vai vairākām malām tiek nostādīti mednieki, bet dzinēji tiek nostādīti pretējā malā. Medības sākot dzinēji sāk virzīties caur mastu mednieku virzienā. Virzoties tie dzen dzīvniekus mednieku virzienā.
No drošības viedokļa medības ar dzinējiem ir salīdzinoši bīstams medību veids. Medības ar dzinējiem pulcē mednieku grupas, kuras izmanto medībās medību šaujamieročus.
Medības ar dzinējiem drošākas un baudāmākas padara sakārtota medību infrastruktūra.
Gatavoties medībām ar dzinējiem var meklējot dzīvnieku piebarošanas risinājumus. Piebarošana meža dzīvniekus piesaista noteiktai teritorijai.
Medību vadīšana un organizēšana ir liela atbildība. Šī atbildība ir medību vadītāja kompetencē, tāpēc medību sākumu nav iespējams iedomāties bez medību vadītāja vadītas drošības instruktāžas.
Dinējmedību laikā mednieka rīcībā ir jābūt mednieka apliecībai, derīgai mednieka sezonas kartei, medību šaujamieroča glabāšanas atļaujai.