Desmitā nodarbība
Desmitā nodarbība – Medījamie ūdensputni.
Latvijā ir 16 medījamo ūdensputnu sugas. Tie ir dažādu dzimtu pārstāvji, kuru medīšanas termiņi ir atrunāti Medību noteikumos. Ūdensputnu medības ir aizraujoša aktivitāte. Ūdensputnu mednieku vidū ir ļoti iecienītas, tajās ir jāievēro dažādas nianses, kuras ir atkarīgas no veida kā plānots medīt ūdensputnus.
Medījamie ūdensputni ir nelimitēti medījamie dzīvnieki.
Otrā augusta sestdiena plkst. 16.00 – brīdis, kad katru gadu sākas ūdensputnu medību sezona.
Nav noteikts cik vienā medību reizē atļauts nomedīt medījamo ūdensputnu.
Jāatceras, ka īpaši aizsargājamās dabas teritorijās var būt noteikti citi ūdensputnu medību termiņi, liegumi un ierobežojumi.
Ūdensputnu medības ir uzskatāmas par individuālajām medībām. Induviduālajās medībās drīkst medīt visus attiecīgajā medību termiņā atļautos medījamos ūdensputnus.
Medījamo ūdensputnu sarakstā ir uzskaitītas 11 pīļu sugas, 4 zosu sugas un 1 dzērvjveidīgo kārtas putns – laucis, kurš arī ir ūdensputns.
Medījamās zosu sugas ir augēdājas pēc barošanās veida. Turpretī pīļu vidu ir tādas sugas, kuras barojas ar gliemjiem, bezmugurkaulniekiem vai mazām zivtiņām. Nereti pastāv uzskats, ka pīles ēd tikai ūdens augus, kas nav patiesība.
Ir tādas ūdensputnu sugas kuru skaitu iespējams palielināt uzlabojot to ligzdošanas iespējas. Lai to izdarītu ir mērķtiecīgi jāierīko mākslīgas ligzdvietas. Tāda suga kā gaigala vai lielā gaura labprāt izvēlas ligzdot mākslīgā ligzdvietā, jo tās dabiski ligzdo dažādas izcelsmes koku dobumos.
Visdrošāk mākslīgās ligzdvietas ir izvietot uz speciāli veidotiem stabiem.
Neviena Latvijā sastopamā gulbju suga nav medījami ūdensputni. Visas gulbju sugas ir saudzējamas.
Ik sezonu tiek nomedīti ap 18 000 ūdensputnu.
Mēneša laikā pēc medību sezonas beigām mednieki apkopo informāciju par nomedītajiem ūdensputniem un informāciju iesniedz Valsts meža dienestā.
Medījamie dzērvjveidīgie putni: lauči (Fulica atra).
Medījamie zosveidīgie putni: sējas zosis (Anser fabalis), baltpieres zosis (Anser albifrons), Kanādas zosis (Branta canadensis), meža zosis (Anser anser), krīkļi (Anas crecca), pelēkās pīles (Anas strepera), platknābji (Anas clypeata), meža pīles (Anas platyrhynchos), prīkšķes (Anas querquedula), baltvēderi (Anas penelope), garkakļi (Anas acuta), cekulpīles (Aythya fuligula), ķerras (Aythya marila), melnās pīles (Melanitta nigra), gaigalas (Bucephala clangula)