Medību infrastruktūra
Nodarbība – Medību infrastruktūra.
Medību infrastruktūra – medījamo dzīvnieku barotavas, medību torņi, laipas, šaušanas stigas, dzīvnieku piebarošanas lauki
Medību infrastruktūra ir nozīmīga medību saimniecības sastāvdaļa. Medniekiem tā ir lieliska iespēja padarīt medības rezultatīvakas, drošākas un aizraujošākas. Medību infrastruktūras pilnveidošanā ieguldīt ir vērtīga rīcība.
Ierīkojot medību medību infrastruktūru svarīgi ņemt vērā vides prasības. Latvijā ir liels daudzums aizsargājamu dabas teritoriju. Medību infrastruktūra ierīkošanas noteikumi tajās var atšķirties.
Medību infrastruktūru veido un izvieto, ņemot vērā gan meža apsaimniekošanas ciklu, gan arī plānotās meža apsaimniekošanas darbības.
Par medību infrastruktūras objektu ir uzskatāmas barotavas. To uzdevumi ir:
- Nodrošināt dzīvniekiem barību brīžos, kad tie paši to nespēj iegūt;
- Mazināt postījumus mežsaimniecībai un lauksaimniecībai;
- Piesaistīt dzīvniekus noteiktai teritorijai;
- Paaugstināt dzīvnieku blīvumu teritorijā;
- Paaugstināt trofeju kvalitāti.
Medījamo dzīvnieku piebarošana ir biotehnisks pasākums, kura mērķis Latvijas apstākļos ir piesaistīt dzīvniekus medību platībām, nodrošināt dzīvniekiem nepieciešamās barības vielas un samazināt postījumus citām saimniecības nozarēm.
Ministru kabineta noteikumi “Savvaļā dzīvojošo medījamo dzīvnieku piebarošanas noteikumi” nosaka kārtību, kādā pieļaujama savvaļā dzīvojošo medījamo dzīvnieku piebarošana. Pirms uzsāc piebarošanu, iepazīsties ar tiem.
Nepareizi organizējot medījamo dzīvnieku piebarošanu, var pastiprināt postījumus citām saimniecības nozarēm, kā arī nodarīt ļaunumu videi vai palielināt dažādu slimību izplatīšanās risku.
Mainoties apkārtējiem apstākļiem, piemēram, ja barotavai blakus tiek ierīkota skuju koku jaunaudze, barotavu var nākties pārcelt uz citu vietu. Tāpēc bieži vien izdevīgāka varētu būt pārvietojama barotava.
Medību torņi. Būvējot un izvietojot medību torņus, jāņem vērā, ka to novietojums nedrīkst traucēt citu saimniecisko darbību (lauku apstrādi, ražas novākšanu, mežizstrādi, transporta kustību, mineralizēto joslu uzturēšanu u.c.).
Mežaudzēs drīkst ierīkot gan stacionāros, gan pārvietojamos torņus. Torņi jāizvieto tā, lai netiktu bojāti mežaudzes koki.
Uz mineralizētās joslas var izvietot tikai pārvietojamu torni un tikai ugunsdrošajā periodā. Neplāno uz tām stacionāra torņa izvietošanu.
Šaušanas stigas. Tās ir 1,0–2,5 m platas joslas šaušanas pārredzamības uzlabošanai. Šajās joslās izcērt koku zarus, pamežu un arī kokus, ja situācija pieļauj. Tās ir medību infrastruktūŗas objekts. Tās paaugstina medību drošību.